Drony w natarciu

Drony to małe obiekty latające, które możemy kupić każdym większym markecie. Drony to technologia najbliższej przyszłości, która może diametralnie zmienić życie wielu ludzi. Dlaczego akurat drony?

https://www.youtube.com/watch?v=NksHyQQTKnI

Drony w zabawie

Drony zabawkowe można kupić już za kilkaset złotych. Nie są to więc najtańsze zabawki, ale nie są też jakoś specjalnie drogie. Jako zabawki służą przede wszystkim do latania oraz filmowania okolicy dzięki specjalnie zainstalowanej kamerze lub kamerze wbudowanej w drona. Latanie dronami nie jest specjalnie rozpowszechnioną zabawą i prawdopodobnie póki co w tej kwestii wiele się nie zmieni.

Drony kurierskie/transportujące


Jednym z zadań, które w przyszłości będą wykonywały drony jest dostarczanie przesyłek kurierskich. Już teraz testowane jest wykorzystanie dronów do tego celu w specjalnych strefach, w których firmy uzyskały zezwolenie na loty dronów. Wykorzystanie dronów może sprawić, że przesyłki będą docierały dużo szybciej i cały proces dostarczania przesyłek będzie dużo tańszy. Drony kurierskie w odróżnieniu od dronów zabawkowych są zaprogramowane do autonomicznego poruszania się, przez co firmy kurierskie będą mogły zredukować koszty zatrudniania pracowników rozwożących przesyłki.

Drony bitewne

Inne zastosowanie dronów, to wspomaganie wojska. Drony bitewne mogą wskazywać cele, mogą te cele samodzielnie atakować, mogą dostarczać zaopatrzenie na linię frontu lub nawet poza nią. Drony wojskowe są oczywiście najbardziej zaawansowane technologicznie i w swoim repertuarze mają: autonomiczne latanie precyzyjne, monitorowanie okolicy (kamera tradycyjna, kamera na podczerwień), dostarczanie przesyłek, wskazywanie celów, atakowanie celów. Ostatnio prócz tradycyjnego wykorzystania pojedynczych dronów bitewnych, wojskowi testują wykorzystanie całego roju dronów, który to rój jest w stanie komunikować się między sobą i wykonywać wspólne misje w sposób autonomiczny (bez konieczności nadzorowania każdego drona przez operatora).

W przyszłości, gdy baterie do dronów będą miały większą żywotność oraz uregulowane zostaną kwestie latania dronów w terenach zabudowanych, będziemy prawdopodobnie widzieli setki dronów latających nad naszymi głowami. Będą to niewątpliwie ciekawe czasy.