Koszty utworzenia i utrzymania firmy w Hiszpanii- czego powinniśmy się spodziewać?

Jeśli chodzi o branże, w których zdecydowanie najczęściej obcokrajowcy zaczynają operować w ramach własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii to na pewno branża handlowa, deweloperska oraz budowlana. W praktyce, zalety zakładania własnej działalności są naprawdę bardzo duże. Własną firmę można założyć w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub też w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W Hiszpanii można również zarejestrować spółkę akcyjną, jawną oraz komandytową, ale te opcje nie cieszą się już aż tak dużą popularnością. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, najbardziej zachęcający jest fakt wyłączonej odpowiedzialności wspólników. Odpowiedzialność ta wynosi dokładnie tyle, ile wkład wniesiony w spółkę. Dlatego też taka możliwość jest uznawana za znacznie mniej ryzykowną na start.

Koszty, które trzeba będzie ponieść na starcie

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się właściwie z żadnymi dodatkowymi kosztami. Rejestracja jest całkowicie darmowa i nie zakłada ponoszenia żadnych dodatkowych opłat, które mogłyby nas zaskoczyć. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością te koszty będą na starcie już trochę wyższe. Po pierwsze dlatego, że wymagane jest, aby na koncie bankowym spółki w momencie jej rejestracji znalazła się kwota minimalna kapitału początkowego, którego wartość wynosi 3000 €.

Po drugie, sama procedura rejestracji spółki generuje dodatkowe koszty. Są one związane chociażby z koniecznością opłacenia notariusza, który poświadczy akt założycielski spółki oraz jej statut. Ze względu na fakt że księgowość spółek może być znacznie bardziej skomplikowana od księgowości dotyczącej jednoosobowej działalności gospodarczej, bardzo często praktyką jest oddawanie tego tematu do biura rachunkowego, za którego obsługę również trzeba będzie zapłacić. Takie rozwiązanie jest jednak korzystne, ponieważ pomoc księgowa i specjaliści, którzy ją oferują będą w stanie dokonywać ważnych optymalizacji podatkowych na rzecz spółki. Jest to jednak z pewnością koszt, który trzeba będzie uwzględnić. Nie mając dostatecznie dużej wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonują firmy na rynku hiszpańskim, warto również na starcie skorzystać z możliwości odbycia konsultacji biznesowej. Taką możliwość oferują firmy doradcze bądź też księgowe, między innymi firma ze strony accountingservicesinspain.com.

W jaki sposób funkcjonuje spółka w Hiszpanii?

Spółka dysponuje określonym kapitałem, który może zostać podzielony na poszczególnych wspólników, ale też spółka może zostać założona w pojedynkę. Wówczas ta jedna osoba musi wnieść do spółki pełną kwotę kapitału początkowego. Spółkę trzeba zarejestrować zarówno w rejestrze handlowym jak i musi ona posiadać nadany numer identyfikacji podatkowej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi posiadać osobowość prawną. Wszyscy wspólnicy w ramach tej spółki muszą zostać zgłoszeni do obowiązkowego Ubezpieczenia Społecznego. Chcąc zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest zarezerwowanie sobie około 4 tygodnie czasu właśnie na ten cel. Chcąc stać się przedsiębiorcą w Hiszpanii na pewno warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety zakładania własnej działalności i zdecydować się na taki krok jak najszybciej.

Zapoznaj się z ofertą biura księgowego https://accountingservicesinspain.com/