Kiedy zainstalować pompę ciepła?

Na montaż pompy ciepła decyduje się coraz więcej osób. Powodów jest co najmniej kilka, a tymi najważniejszymi są komfort cieplny, spore oszczędności, ekologia oraz trwałość współcześnie produkowanych urządzeń. Pozostaje jedno pytanie – kiedy zainstalować pompę ciepła? Okazuje się, że pora roku może mieć znaczenie, dlatego spróbujmy na nie odpowiedzieć!

Kiedy zainstalować pompę ciepła? Najlepiej poza sezonem grzewczym!

Jeżeli zdecydowałeś się na zmianę urządzenia grzewczego i zastanawiasz się, kiedy zainstalować pompę ciepła, sugerujemy poczekanie do wiosny. I powodem nie jest tu komfort instalatora, który przy korzystnych warunkach atmosferycznych zakończy swoją pracę szybciej, ale przede wszystkim komfort mieszkańców.

Musisz bowiem wiedzieć, że na czas montażu pompy ciepła, który może trwać kilka dni, zatrzymana zostaje praca całej instalacji grzewczej. W praktyce oznacza to, że do zakończenia prac ani ogrzewanie podłogowe, ani kaloryfery nie będą działać. Nie jest to problemem wiosną, latem, a nawet wczesną jesienią, kiedy temperatury na zewnątrz są wysokie i nie wymagają dogrzewania pomieszczeń. Zimą jednak nawet kilka dni bez ogrzewania może wywołać spory dyskomfort, a nawet narazić domowników na przeziębienie.

Jeżeli zatem nie wiesz, kiedy zainstalować pompę ciepła, odpowiadamy – poza sezonem grzewczym. I to również w sytuacji, gdy urządzenie jest odpowiedzialne nie tylko za ogrzewanie pomieszczeń, ale i podgrzewanie wody użytkowej.

Czy można montować pompę ciepła zimą?

Oczywiście zdarza się, że inwestorom zależy na czasie i w związku z tym decydują się na montaż pompy ciepła zimą. Czy – poza kilkudniowym dyskomfortem – istnieją przesłanki techniczne, które mogłyby utrudnić instalację albo doprowadzić do problemów związanych z przyszłą pracą urządzenia?

Zdaniem specjalistów w tej dziedzinie montaż pompy ciepła w okresie zimowym posiada jedną zasadniczą wadę – problem z rozruchem urządzenia w wyniku bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Mogą one doprowadzić nawet do tego, że pompa ciepła nie wystartuje. Co więcej, ujemne temperatury powodują, że elementy z plastiku są bardziej sztywne, co może zwiększać ryzyko ich uszkodzenia.

Jeżeli więc mimo wszystko decydujesz się na montaż pompy ciepła zimą, wybierz takie dni, w których temperatury nie są ujemne. Znacznie ułatwi to proces jej uruchamiania i da Ci pewność, że układ wystartuje, a poszczególne elementy urządzenia nie ulegną uszkodzeniu.

Komu zlecić montaż pompy ciepła?

Wiesz już, kiedy zainstalować pompę ciepła, więc czas na wybór fachowców, którzy przeprowadzą proces montażu sprawnie i skutecznie. Wybieraj wyłącznie firmy, które posiadają duże doświadczenie i pomagają w wyborze urządzeń grzewczych, a także podzespołów, jak np. bufory do pomp ciepła.

Dzięki temu zyskasz pewność, że cały proces zakończy się powodzeniem, a Ty zyskasz oszczędności oraz pożądany komfort cieplny. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej https://eclis.pl/pl/produkty/bufory-i-zbiorniki-cwu.