7 skutecznych sposobów na tańsze drukowanie

Niezależnie od tego czy prowadzisz małe lub większe biuro, czy też korzystasz ze sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych w domu, warto zastanowić się, w jaki sposób obniżyć koszty ich eksploatacji. Sam zakup drukarki wydaje się być niewielkim wydatkiem w stosunku do długoterminowych kosztów związanych z jej eksploatacją. Warto zastanowić się, jak uniknąć przykrych niespodzianek i po prostu oszczędzać na drukowaniu. Odpowiedniej jakości sprzęt, artykuły biurowe oraz papier do drukarki to tylko niektóre z aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, urządzając biuro czy home office. Jeśli zastanawiasz się jak zaoszczędzić na drukowaniu, warto zapoznac się z ponizszymi punktami. 

1. Wybierz odpowiednią drukarkę

Przy zakupie drukarki opłaca się zwracać uwagę nie tylko na jej cenę, ale także na koszty eksploatacji. Tanie urządzenia mogą wymagać drogich tuszów, co w dłuższej perspektywie może okazać się kosztowne. Warto więc sprawdzić, do której drukarki dostępne są tańsze zamienniki z https://www.123drukuj.pl/. Koniecznie określ cel wydruków, czy są to głównie dokumenty tekstowe czy projekty i zdjęcia. Od tego też będzie zależeć pierwszy wybór pomiędzy drukarką laserową a atramentową. Jeżeli drukujesz w kolorze, drukarka atramentowa będzie lepszym wyborem, jeśłi drukuesz dużo dokumentów tekstowych doskonałym rozwiązaniem będzie monochromatyczna drukarka laserowa.

2. Stosuj zamienniki tonerów i tuszów

Każdy kto dużo drukuje wie, że koszt materiałów eksploatacyjnych przekracza czasem nawet koszt samej drukarki. Dlatego na co dzień opłaca się korzystać z zamienników tuszów i tonerów. Na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych opcji. Są nie tylko tańsze, ale gwarantują także doskonałą jakość i większą wydajność niż oryginalny, można porównać to na przykładzie biorąc pod lupę tusz hp 652.

3. Zmniejsz jakość druku

Dobrym pomysłem jest zmiana parametrów drukowania, jeśli w danym momencie nie potrzebuje się najwyższej jakości wydruku. Dzięki prostym trikom można oszczędzać na codzień przy codziennej eksploatacji, niezależnie czy jest to toner czy tusz do drukarki.

4. Drukuj dwustronnie

Niektóre drukarki mają wbudowaną opcję drukowania dwustronnego czyli tzw. duplex. Jeśli drukarka nie obsługuje automatycznego druku obustronnego, można ręcznie przekładać kartki. W ten sposób zaoszczędzisz także na papierze i zadbasz o środowisko. I choć oczywiście nie wpływa to na zużycie tuszu czy tonera, przyczynia się do oszczędności.

5. Skaluj dokumenty

Kolejnym dobrym patentem jest zmniejszenie rozmiaru dokumentu. Można go również obrócić do ustawienia poziomego, co pozwala zmieścić więcej treści na jednej stronie. Oszczędza się nie tylko na tuszach, ale również na papierze. Można to wykorzystać, zwłaszcza jeśli drukujesz coś na użytek własny.

6. Wybierz odpowiedni font

Z ekonomicznego punktu widzenia także kształt czcionki ma duże znaczenie. Aby zmniejszyć zużycie tuszu lub tonera, warto wybierać prostsze i mniejsze czcionki – na przykład Calibri czy Times New Roman. 

7. Drukuj uważnie

Finalnie, warto być uważnym. Przed zatwierdzeniem druku sprawdzaj, czy dokument wygląda tak, jak oczekujesz i usuń z niego zbędne strony. Eliminuj błędy ejszcze przed wydrukiem, aby nie marnować kartek oraz tuszu czy tonera na zbędne wydruki. Jeśli nie musisz, nie drukuj. Nie wszystkie dokumenty wymagają tego, aby je wydrukować. Warto zmienić nieco podejście.

Jak widać, zarówno sam zakup drukarki i stosowanie zamienników tuszów czy tonerów, jak i zmiana codziennych nawyków mogą się przełożyć na koszty eksploatacji urządzenia w domu lub w biurze. Wprowadzenie prostych praktyk pozwala także zadbać o środowisko. Warto podjąć kroki ku temu by drukować oszczędniej. Po pierwsze to się opłaca, po drugie jest chyba jedynym słusznym rozwiązaniem na drodze szukania optymalnych rozwiązań dla biura, także tego domowego.