Czy dieta może w jakiś sposób oddziaływać na nasze zdrowie psychiczne?

Nutripsychiatria to stosunkowo nowa dziedzina, która zajmuje się kwestiami psychologii odżywiania. W dziedzinie tej poddaje się analizę wpływ jedzenia na samopoczucie człowieka, jego nastrój, występowanie zaburzeń psychicznych czy innych chorób związanych z psychiką człowieka. Jedne z ciekawszych badań ogniskują się wokół tematyki tego, jakie style odżywiania sprzyjają występowaniu depresji czy też stanów lękowych. Bez wątpienia można jednak przyznać, że to właśnie w psychice tkwią problemy związane z zaburzeniami odżywiania czy z kompulsywnym objadaniem się. Dieta a zdrowie psychiczne– jak dbać o swoje dobre samopoczucie poprzez to, co zjadamy na co dzień?

Najlepsza dla zdrowia psychicznego- dieta śródziemnomorska

Wiele najnowszych badań wskazuje na to, że to właśnie dieta śródziemnomorska jest tą najlepszą dla zdrowia psychicznego człowieka. Jej wprowadzenie może jednak być dość trudne, a niejednokrotnie może wymagać zmiany wszystkich naszych nawyków żywieniowych. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wsparcie doświadczonego dietetyka, który będzie w stanie wskazać nam, od czego powinniśmy zacząć i jak stopniowo dokonywać w swoim życiu zmian związanych z odżywianiem się. Warto więc skierować swoje kroki do jednego z gabinetów w ramach sieci Projekt Zdrowie- projektzdrowie.info.

Warto również sprawdzić, czym w praktyce wyróżnia się dieta śródziemnomorska, co może mieć pozytywny wpływ na naszą psychikę.

  • Jest to dieta bogata w owoce i warzywa, a więc i taka, która nie powoduje w naszym organizmie żadnych niedoborów. Jednocześnie, owoce i warzywa zawierają inne wartościowe pierwiastki, antyoksydanty, a także błonnik pokarmowy. Warto także zaznaczyć, że owoce i warzywa są lekkostrawne i nie mają dużo kalorii. Dobrym nawykiem jest więc wprowadzenie co najmniej jednej porcji owoców dziennie i nawet kilku porcji warzyw każdego dnia. Można też sięgać po nie w zamian za inne przekąski, które zjadamy pomiędzy posiłkami.
  • W diecie śródziemnomorskiej zmniejszamy ilość pokarmów pochodzenia zwierzęcego na rzecz ryb oraz owoców morza. Jednocześnie dbamy o to, aby ograniczyć w diecie tłuszcze typu trans, które są uznawane za te najmniej pożądane i przyczyniające się do licznych chorób sercowo- naczyniowych.
  • Dieta śródziemnomorska to pełnoziarniste pieczywo, które jest sycące, ale jednocześnie też- bardziej wartościowe od pieczywa białego.
  • W diecie śródziemnomorskiej ograniczamy ilość przetworzonej żywności, która nie jest zdrowa, a jednocześnie jest kaloryczna, a mało sycąca.

Dbanie o odpowiednią gospodarkę cukrową

To właśnie cukier jest jedną z częstych przyczyn wahań nastroju, które możemy odczuwać. Ciągłe doładowywanie się słodkimi napojami i przekąskami powoduje, że w ciągu dnia wahania jego poziomu we krwi mogą być naprawdę bardzo duże. Jednocześnie- cukier działa uzależniająco i bardzo trudno jest później go ograniczyć lub odstawić. Dlatego też warto próbować zmniejszyć ilość słodyczy w diecie robiąc to stopniowo tak, aby doprowadzić do równowagi gospodarkę cukrową swojego organizmu.