Problemy z androidami… W ruchu…

Człowiek jest niesamowicie skomplikowaną maszyną. Składa się z miliardów komórek, mnóstwa kości, mięśni, ścięgien, etc. I cała ta skomplikowana maszyneria zapewnia mu możliwość poruszania się w sposób w jaki się porusza. Androidy mają inaczej…cyborg.jpg

Androidy to specjalna klasa robotów, które przypominają ludzi, ale oczywiście pozostają całkowicie mechaniczne.

Tworzenie nowoczesnych androidów jest bardzo skomplikowane, gdyż pod uwagę muszą być wzięte różne aspekty ludzkiego ciała: mechanizm ruchu, sensory (czucie, wzrok, słuch), wygląd zewnętrzny (kształt, pokrycie ciała), mimika twarzy, ruchy „niecelowe” (mimowolne), które wykonuje każdy człowiek, i tak dalej.

Każdy element układanki musi zostać dokładnie dopracowany, aby android wyglądał i zachowywał się podobnie do człowieka.

Przykładowo, aby stworzyć nogę robota – najpierw naukowcy analizują jak wygląda i z czego składa się ludzka noga, jak ułożone są kości, mięśnie, co się dzieje z poszczególnymi elementami podczas ruchu. Następnie tworzone są specjalne konstrukcje odwzorowujące we w miarę zbliżony sposób budowę ludzkiej nogi i zaczynają się testy.

Oprócz mechanizmu poruszania, do samego wykonania ruchu konieczne są też czujniki analizujące pozycję robota, ułożenie ciała, etc. W ciało robota wbudowywane są więc specjalne czujniki, które odpowiadają za analizę otoczenia. Czujniki te muszą być z jednej strony bardzo czułe na to co się dzieje, z drugiej jednak nie mogą „zjadać” zbyt dużo energii oraz mocy obliczeniowej komputera.

Istnieje możliwość stworzenia robota, który byłby tak naszpikowany czujnikami oraz siłownikami, że byłby w stanie wykryć każdą nierówność terenu oraz w odpowiedni sposób zareagować na tę nierówność, układając precyzyjnie „stopę” na ziemi. Niestety, ponieważ takie analizy zajmują dużo czasu (stosunkowo), zbyt dokładne analizy nie nadają się na przykład do ruchów, które są szybkie (np. podskakiwanie). Zanim robot zdążyłby przeanalizować dane i zareagować na zmianę terenu, już zdążyłby się przewrócić.

W związku z tym naukowcy starają się wyposażyć androidy w takie technologie, które nie będą wymagały ciągłej analizy terenu i aktywnego reagowania na ten teren, a będą opierać się na pasywnej odpowiedzi ciała robota na zmiany w ukształtowaniu terenu. W ten sposób androidy będą bardziej zbliżone do ludzi, którzy również nie tylko aktywnie, ale także pasywnie reagują na zmiany terenu.

robocup-400467_960_720.jpg