Przyszłość przechowywania danych

Światowe zasoby danych elektronicznych powiększają się każdego dnia. Praktycznie każdy użytkownik internetu wrzuca do sieci jakieś informacje, zdjęcia, filmy, dane. Te wszystkie dane muszą zostać gdzieś umieszczone i zawsze dostępne dla dowolnego użytkownika z dowolnego miejsca na ziemi. Dlatego przechowywanie i udostępnianie danych w internecie to ogromne przedsięwzięcie.server-37258_1280.png

Wiele firm i organizacji zajmuje się przechowywaniem danych, inne firmy natomiast zajmują się coraz to lepszą kompresją owych danych, tak aby zajmowały one jak najmniej miejsca na serwerach przy jak najkrótszym czasie dostępu do nich.

Te wszystkie dane przechowywane przez firmy zajmujące się hostingiem stron, analizą danych, etc. znajdują się w gigantycznych serwerowniach. Oczywiście największe serwerownie ma Google.
Jeżeli chcielibyście zobaczyć jak wygląda taka serwerownia możecie zerknąć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=zDAYZU4A3w0

Tradycyjne serwerownie znajdują się w wielkich budynkach o przestronnych halach. Zużywają one gigantyczne ilości energii do utrzymania serwerów w działaniu oraz do chłodzenia tychże serwerów.

Ostatnio Microsoft zdecydował się na utworzenie jednej ze swoich serwerowni pod wodą, tak aby zapewnić tańsze chłodzenie swoich serwerów.
http://natick.research.microsoft.com/

Jaka będzie przyszłość serwerowni jeżeli będziemy produkowali tak dużo danych, albo jeszcze więcej? Czy będą to coraz większe budynki naziemne? Czy może wszystko przeniesie się pod wodę?

Pożyjemy, zobaczymy 🙂