Jak w praktyce może wyglądać zatrudnienie w modelingu?

Praca w charakterze modelki może obfitować w szereg wyzwań. Każde zlecenie może być interesujące, gdyż za pewne będą się one bardzo między sobą różnić. Oczywiście, tak jak w każdej innej dziedzinie, także i tutaj można po pewnym czasie wyspecjalizować się na przykład w sesjach produktowych, sesjach do czasopism czy też w uczestnictwie w pokazach modowych. Będąc jednak dopiero na początku swojej kariery trudno powiedzieć, w którą stronę pójść i jakie zlecenia okażą się w naszej karierze tymi kluczowymi.

Sesje zdjęciowe, w których można uczestniczyć

Jedną z podstawowych możliwości znalezienia zatrudnienia jest realizacja rozmaitych sesji zdjęciowych. Takie sesje mogą być bardzo różnorodne. Mogą być bardziej artystyczne lub bardziej komercyjne. Trzeba być więc przygotowanym na to, że będą oznaczały firmowanie własną twarzą i własnym ciałem produktu, z którym być może nie do końca się utożsamiamy, a może nawet którego nie lubimy. Sesje mogą oznaczać konieczność wielogodzinnego pozowania, ale wielu fotografów oczekuje też od modeli sporej kreatywności oraz świadomości własnego wyglądu przed obiektywem, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Mając zatrudnienie w ramach agencji modeli, za pewne nasze zdjęcia wraz z portfolio zostaną umieszczone w takim miejscu jak baza modelek np. http://selective-mgmt.pl/pl/models-category/women-pl. Klienci zainteresowani współpracą z agencją mogą z tej bazy wybierać modelki, które będą pozowały z określonymi produktami. Najlepszym przykładem takiej kampanii produktowej są chociażby zdjęcia produktów w sklepie online, gdzie zadaniem modela lub modelki jest jak najlepsze zaprezentowanie towaru i wyeksponowanie jego największych zalet.

Wybiegi modowe to również szansa na zatrudnienie

W takim przypadku bardzo często to konkretni projektanci sami dobierają sobie postacie, które będą najodpowiedniejsze do prezentacji ich ubrań. Muszą bowiem pasować urodą, stylem i wyglądem do marki oraz do konkretnych projektów. Dlatego też wcale nie jest łatwo dostać się na taki wybieg, aczkolwiek na pewno warto brać udział w castingach, jakie są w tym celu organizowane. Podstawową umiejętnością, jaką trzeba się w takiej sytuacji wykazać jest odpowiednie chodzenie po wybiegu. W przypadku kobiet dodatkową trudnością jest umiejętność sprawnego poruszania się w butach na wysokim obcasie, a często nawet w butach, które nie są do końca stabilne i trudno nazwać je wygodnymi. Aby mieć możliwość podejmowania współpracy nie tylko z polskimi projektantami, ale i z tymi zza granicy, konieczna jest znajomość języka angielskiego minimum w stopniu komunikatywnym. Przeciwnym razie raczej nie ma co liczyć na angaże spoza kraju, gdyż bariera językowa podczas takich eventów może naprawdę stanowić ogromny problem. Jak więc widać, praca w modelingu z wielu względów może być bardzo wymagająca i trudna. Może stanowić życiowe wyzwanie i wymagać ogromnego poświęcenia, konieczności ciągłego podróżowania i nieustannego dbania o swoje ciało, sylwetkę i prezencje.