Czy uda się nam samodzielnie zaprojektować logo dla naszej firmy?

Wiele osób ma zdolności do wykonywania różnych zadań na komputerze, w takim przypadku mając zapas czasu można pokusić się nie tylko o samodzielne tworzenie strony, ale i o zaprojektowanie poszczególnych jej elementów składowych od początku do końca. Jednym z bardzo ważnych elementów dla każdej firmy i dla każdej strony internetowej jest logo. Może się wydawać, ze jest to bardzo prosty znaczek, który gdzieś tam pojawia się od czasu do czasu. A jednak, logo powinno być przemyślane i powinno doskonale uzupełniać identyfikację wizualną naszej firmy. Najczęściej, logo tworzone jest jeszcze zanim pojawi się projekt strony tak, aby w projekcie można było wykorzystać te kolory, które obecne są w logo. Zaprojektowane logo będzie się pojawiało w wielu miejscach- na stronie, na wizytówkach, a także za pewne w siedzibie samej firmy. Może się też pojawiać na gadżetach reklamowych. Czas więc zabrać się do jego stworzenia w profesjonalny sposób.

Odpowiednie oprogramowanie

Oczywiście, jeśli ktoś byłby bardzo uparty- może to zrobić w programie Paint. Jednakże, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z czasowej wersji takich programów jak chociażby popularny Adobe PhotoShop. Co istotne, programy te pozwalają pracować na warstwach, co ułatwia dokładanie poszczególnych elementów do projektu. Można też skorzystać z różnego rodzaju aplikacji online, które umożliwiają samodzielne tworzenie logo. Tak czy inaczej- kwestie techniczne to jedno, a pomysł na logo to drugie. Jak samodzielnie zaprojektować logo, aby faktycznie dobrze się prezentowało i na swój sposób było ponadczasowe? Warto już na starcie uświadomić sobie kilka kwestii:

– Logo powinno być związane z profilem działalności firmy- może posiadać w sobie jakiś abstrakcyjny znak, ale jeśli wpadniemy na to, że może też zawierać coś, co będzie się kojarzyło z branżą, w której działamy- takie logo znacznie bardziej będzie zapadało w pamięć. Z pewnością będzie też bardziej oryginalne i wyróżniające się spośród innych.

– Powinniśmy zaznajomić się z symboliką i znaczeniem kolorów, gdyż ich dobór może bardzo mocno wpływać na to, jak nasza firma będzie odbierana. Czy chcemy, aby były to kolory korporacyjne i stonowane, a może coś bardziej kreatywnego i energetycznego?

– Logo powinno być czytelne. Szczególne znaczenie ma to w przypadku doboru odpowiednich czcionek. Niestety, zdarza się tak, że znudzeni typowymi czcionkami, kiedy już mamy tak ogromny wybór to decydujemy się na coś naprawdę dziwnego, a granica pomiędzy oryginalnością, a kiczem jest czasem bardzo subtelna. Co ważne, wybrana czcionka powinna posiadać polskie znaki, ale przede wszystkim- powinna być czytelna.

– Pamiętajmy, że bardzo często okazuje się, że mniej znaczy więcej. Proste, ale eleganckie logo, które wygląda profesjonalnie będzie bardziej ponadczasowe i na pewno nie znudzi się nam aż tak szybko. Czasem nie trzeba aż tak bardzo główkować nad tym, co takie logo powinno w sobie zawierać, a pierwszy z pomysłów, na jaki wpadniemy może okazać się całkiem dobry.

Artykuł przygotowany we współpracy z: https://brandbay.pl/uslugi-digital