Chcesz wynająć mieszkanie? Zacznij poszukiwania odpowiednio wcześniej

Niektórzy z nas mają taką świadomość, inny być może się o tym przekonają, że chcąc znaleźć mieszkanie pasujące w pełni do naszych kryteriów, jakie sobie przyjmiemy- trzeba rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej. Jeśli tego nie zrobimy i zaczniemy przeglądać ogłoszenia mając już nóż na gardle- bo na przykład kończy się nam poprzednia umowa najmu i niedługo będziemy musieli opuścić obecnie zamieszkiwany lokal- zazwyczaj bierzemy co dają, a później nie jesteśmy zadowoleni z dokonanego wyboru.

Mając zapas czasu możemy ustalić ważne dla nas kryteria wyboru

Zastanawiając się, jak szukać mieszkania do wynajęcia najlepszą odpowiedzią jest to, aby robić to w pełni świadomie. Najlepiej jest więc stworzyć sobie zestawienie najważniejszych dla nas kryteriów wyboru, a także tych cech, które niekoniecznie są dla nas istotne i z których moglibyśmy zrezygnować, aby cena za wynajem mogła być niższa. Wśród kluczowych kryteriów może się znaleźć lokalizacja, metraż, ilość pokoi, balkon, wyposażenie lub też wysokość czynszu, a także wiele innych aspektów. Warto uświadomić sobie, jakie cechy lokalu nie podlegają dla nas negocjacji, a w jakich przypadkach moglibyśmy pójść na kompromis. Dopiero mając taką listę możemy przystąpić do poszukiwań przez internet.

Czy szukać samemu?

Tak naprawdę- zdecydowanie tak. Często bowiem zgłaszając się do agencji zostają nam przedstawione oferty ze stron internetowych, które już być może sami widzieliśmy przeglądając sieć lub które po prostu są ogólnodostępne. Większe rozeznanie w cenach, a także w dostępnych lokalach zyskamy, jeśli zajmiemy się tą sprawą na własną rękę. Pamiętajmy także o jeszcze innej ważnej sprawie, a mianowicie o oględzinach lokalu. Jeśli będąc już na miejscu dobrze przyjrzymy się danemu mieszkaniu, od razu będziemy w stanie wychwycić ewentualne usterki, które będą dla nas kartą przetargową w negocjacjach. Elementy zniszczone, rzeczy do remontu, niska estetyka- wszystko to możemy wcielić do naszych argumentów, jakie przedłożymy agencji, kiedy ustalona będzie wartość czynszu.

Zawsze sprawdzajmy również jakie koszty wiążą się z wynajmem mieszkania i nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o regularny koszt czynszu oraz mediów, jaki trzeba będzie ponosić przez cały okres trwania zawieranej umowy. Chodzi tutaj raczej o koszty dodatkowe, takie jak chociażby kaucja zwrotna lub bezzwrotna, a także dodatkowa opłata dla pośrednika, czyli agencji, która może w imieniu właściciela wynajmować dany lokal. Czasami mogą to być naprawdę wysokie koszty, jakie trzeba będzie ponieść już na starcie. Oczywistą rzecz jest też to, aby dokładnie czytać wszelkie zapisy w umowie, a także dowiedzieć się, jakie działania podjąć w sytuacji, kiedy chcielibyśmy zakończyć umowę najmu zanim minie zdefiniowany w niej okres czasu. Zawsze jest dobrze być przygotowanym na każdą okoliczność i wiedzieć, jakie konsekwencje mogą dla nas wyniknąć z takiej sytuacji. Im bardziej świadomie będziemy wybierać tym większa szansa, że będziemy naprawdę zadowoleni z lokalu, który uda się nam wynająć.

Listę mieszkań do wynajęcia w Krakowie znajdziesz tutaj: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-apartamenty/