Firma w Hiszpanii. Poznaj koszty i prawo podatkowe

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko szereg możliwości i perspektyw rozwoju. To także konieczność dobrego kalkulowania opłacalności własnego biznesu, niezależnie od tego, czy rejestrujemy go w Polsce, czy w jakimkolwiek innym europejskim kraju. Rejestrując firmę w Hiszpanii, również warto wziąć pod uwagę kwestie podatkowe, szczególnie jeśli chcielibyśmy oszacować rentowność przyszłego biznesu. Do określenia pozostaje także forma organizacyjno-prawna nowego podmiotu.

Jakie wsparcie możemy uzyskać w Hiszpanii i na jakie ulgi możemy liczyć?

Warto zainteresować się tym tematem już na samym początku. Przede wszystkim mamy do czynienia z dużą decentralizacją władzy w tym kraju, jest to widoczne, chociażby na przykładzie przepisów, które mogą być inne na szczeblu regionalnym. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się w regulacjach, które dotyczą konkretnego regionu, w którym będziemy działać. Może to być dla nas zaskakujące, ale niektóre stawki podatkowe również będą zróżnicowane ze względu na region, w którym będziemy działać. Podobnie wygląda sytuacja w kwestii dostępnych programów pomocowych. Nie tylko mogą być bardzo zróżnicowane i dotyczyć różnych obszarów wsparcia nowych przedsiębiorców, ale też inne mogą być warunki ich przyznawania.

Jakie są podstawowe koszty prowadzenia działalności?

Solidny kapitał na start z pewnością pomoże w utrzymaniu firmy przez pierwsze miesiące jej obecności na rynku. Już na początku warto wziąć pod uwagę kwestie podatkowe.

  • Podatek dochodowy od osób prawnych dla dużych firm wynosi 30%, a dla małych i średnich 25%. Przedsiębiorstwa zagraniczne co do zasady również rozliczają się na poziomie 25%. Ważną informacją jest to, że nowo powstałe spółki mogą przez pierwsze dwa lata działać preferencyjnej stawce podatkowej, która wynosi 15%. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie i dlatego też tyle przedsiębiorców decyduje się na założenie spółki, a nie na samozatrudnienie, tym bardziej że spółka można zarejestrować w pojedynkę.
  • Jeśli mówimy już o kosztach prowadzonej działalności, to trzeba wziąć pod uwagę, że wszyscy wspólnicy spółki muszą zgłosić się do ubezpieczenia. Muszą więc odprowadzać składki zdrowotne i społeczne.
  • Kosztem dla firmy będzie oczywiście zakup potrzebnych materiałów, a także księgowość w Hiszpanii. Warto wziąć pod uwagę także to, że rozliczenia spółki mogą być bardziej skomplikowane od rozliczeń dla pojedynczego przedsiębiorcy. W takim przypadku dobrze jest skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego i zlecić księgowość w Hiszpanii do specjalistów po to, aby nasza firma mogła się cały czas rozwijać. Doświadczeni księgowi są w stanie przeprowadzać optymalizację podatkowe w ramach istniejącego prawa, co może być bardzo korzystne dla przedsiębiorcy.

W jaki sposób podejść do rejestracji spółki?

Na zarejestrowanie spółki warto sobie przeznaczyć około miesiąca czasu. Warto wiedzieć, że rejestracja tak naprawdę odbywa się także u notariusza, gdzie poświadczony jest akt założycielski spółki oraz statut nowego podmiotu. Kluczową informacją jest także to, że wspólnicy muszą wykazać odpowiednią wartość kapitału minimalnego przy rejestracji, trzeba więc założyć także rachunek bankowy i rzeczywiście udowodnić posiadanie tego kapitału.